პრეზენტაცია
შეფასების რუბრიკა
პროექტზე მუშობა
შეფასების რუბრიკა
პროექტზე მუშობა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
დაცული ტერიტორიები
|
სწავლების საფეხური
|
მე-11 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
თოთხმეტი
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაეცნოს ცოცხალ გადაშენების და გაქრობის პირას
მყოფ
სახეობათა გადარჩენისათვის შექმნილ
სხვადსხვა
სახის დაცულ ორგანიზაციებს
და
მათ სამოქმედო გეგმებს, რაც მოსწავლეს განუვითარებს ანალიზის
და სინთეზის უნარები, აზრის გამოხათვის უნარი, ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვების
უნარები.
|
გაკვეთილის მიზნები
და შედეგები
|
ახსნის და აანალიზებს დაცულ ტერიტორიების
როლს ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნების
შენახვასა
და შენარჩუნებისათვის.
დაასახელოს
საქართველოს დაცული ტერიტორიები. ახსნას დაცული ტერიტორიის ბუნებრივი რესურსების
სახეობების დაცვის თავისებურებანი და დაახასიათოს ისინი და იმსჯელოს მათზე..
|
წინასწარი ცოდნა
|
ნაკრძალების,
ეროვნული პარკების, რეზერვატების და სხვა დაცული ტერიტორიები და მათი დანიშნულება
|
შეფასების საგანი
და
პროცედურები
|
შეფასება
მოხდება წინასწარ შეთანხმებული
რუბრიკის
მიხედვით (განმსაზღვრელი შეფასება)
|
სასწავლო მასალა
და
ტექნიკური რესურსები
|
კომპიუტერი,
პროექტორი, ეკრანი,ვიდეო-აუდიო
მასალები,ცარცი,
დაფა, სხვადასხვა სახის
პლაკატები,
ზოგადგეოგრაფიული რუკა
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
A ფაზა - გამოწვევა - 8 წუთი
კლასის
ორგანიზება-საერთო საკლასო,
ინდივიდუალური(კლასის
მომზადება ახალი
გაკვეთილისათვის)
გონებრივი
იერიში (ფრონტალური კითხვები) (ა)როგორ გესმით დაცული ტერიტორიების არსი?
ბ)რა
არის ბიომრავლფეროვნება?)
B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება- 30 წუთი
მინი
ლექცია:გავაკეთებ მოკლე ინფორმაციას
დაცული
ტერიტორიების სახეებზე და მათ
დანიშნულებაზე
ამავე დროს ვუჩვენებ ვიდეო აუდიო
მასალას
პროექტორით ეკრანზე. გარდა ამისა
ვუჩვენებ
ვიდეო მასალებს სხვადსხვა ნაკრძალებსა და ეროვნული პარკების შესახებ
ამის
შემდეგ 3-2-1- მეთოდით მოვახდენ ნანახი
ვიდეო
აუდიო და ვიდეო მასალების შესახებ
აზრის
გამოთქმას და დისკუსიას შემდეგ
მოსწავლეები
გამოიტანენ დასკვნას დაცული
ტერიტორიების
მნიშვნელობაზე და
ცოცხალი
სამყაროს შენარჩუნებაზე
დამატებითი
აქტივობა: გამოსაკითხი მასალის
და
მიცემულიწერითი დავალების შემოწმება
განმსაზღვრელი
შეფასებით
ბოლოს
მოვახდენკითხვებით კავშირს ძველ და
ახალ
მასალებს შორის და თვითშეფასებით
გამომაქვს
დასკვნა შედეგის მიღწევაზეს
Cფაზა - რეფლექსია (7 წუთი)
გაკვეთილის
შეჯამება
დავალების
მიცემა
|
კრიტერიუმი
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლე ხსნის
დაცული
ტერიტორიების
მნიშვნელობას
|
ვერ ხსნის დაცულ
ტერიტორიის
არსს
|
დამაკმაყოფილებლ ად ხსნის
დაცულ
ტერიტორიას
|
საშ უალოდ ხსნის დაცული
ტერიტორიის
მნიშვნელობას
|
დამოუკიდებლად
ახასიათებს
დაცული
ტერიტორიას
|
გაიგო საქართველოს
დაცული
ტერიტორიები
|
ვერ იხსენებს
საქართველოს
დაცულ
ტერიტორიებს
|
დახმარებით
იხსენებს საქ-ს
დაცულ
ტერიტორიებს
|
დამმოუკიდებლად თვლის, მაგრამ უშვებს მცირე შ ეცდომებს
საქ-ს დაცული
ტერიტ.ჩამოთლაში
|
კარგად იცის
საქ-ს დაცული
ტერიტორიები და
მათი მდებარეობა
|
მოსწავლე ხსნის დაცული
ტერიტორიებზე ცოცხალი და არაცოცხალ
სახეობების დაცვის თავისებურებებს
|
არ შეუძლია
რაიმეს თქმა
დაცული
ტერიტორიების
მუშაობაზე
|
მეტ -ნაკლაბად
შეუძლია დაცული
ტერიტორიების
მუშაობის
შეფასება
|
საშუალოდ შეუძლია ახსნას
დაცული
ტერიტორიაზე
ცოცხალ და არაცოცხალი
სახეობების
დაცვის ღონისძიებებზე
|
კარგად ხსნის
დაცული
ტერიტორიების
მუშაობას
ცოცხალი და არაცოცხალი
სახეობების
დაცვის
ღონისძიებებზე
|